Marking information, Maximum ratings, Thermal characteristics – Diodes DMS3016SFG User Manual
Page 2: Dms3016sfg, S30 yyw w
Advertising
background image
POWERDI is a registered trademark of Diodes Incorporated.
DMS3016SFG
Document number: DS35434 Rev. 7 - 2
2 of 7
www.diodes.com
October 2012
© Diodes Incorporated
DMS3016SFG
Marking Information
Maximum Ratings
(@T
A
= +25°C, unless otherwise specified.)
Characteristic Symbol
Value
Units
Drain-Source Voltage
V
DSS
30 V
Gate-Source Voltage
V
GSS
±12 V
Continuous Drain Current (Note 5) V
GS
= 10V
Steady
State
T
A
= +25°C
= +70°C
I
D
7.0
GS
= 4.5V
Steady
State
= +25°C
= +70°C
I
D
6.4
Continuous Drain Current (Note 6) V
= 10V
= +25°C
= +70°C
10.2
= 4.5V
= +25°C
= +70°C
9.3
Pulsed Drain Current (10us pulse, duty cycle=1%)
DM
80 A
Avalanche Current (Note 7)
AR
13 A
Repetitive Avalanche Energy (Note 7) L = 0.3mH
E
AR
24 mJ
Thermal Characteristics
Characteristic Symbol
Value
Units
Total Power Dissipation
(Note 5)
P
0.98
W
(Note 6)
Thermal Resistance, Junction to Ambient
(Note 5)
R
θJA
127
°C/W
(Note 6)
Thermal Resistance, Junction to Case
R
θJC
3.42 °C/W
Operating and Storage Temperature Range
J,
STG
-55 to +150
°C
Notes:
5. Device mounted on FR-4 PC board, with minimum recommended pad layout, single sided.
6. Device mounted on FR-4 substrate PC board, 2oz copper, with thermal vias to bottom layer 1inch square copper plate
7 .I
and E
rating are based on low frequency and duty cycles to keep T
J
= +25°C