Page 2: Thermal characteristics
Advertising
background image
DMG1029SV
Document number: DS35421 Rev. 3 - 2
2 of 9
www.diodes.com
August 2013
© Diodes Incorporated
DMG1029SV
NEW PROD
UC
T
Maximum Ratings N-CHANNEL – Q1
(@T
A
= +25°C, unless otherwise specified.)
Characteristic Symbol
Value
Units
Drain-Source Voltage
V
DSS
60 V
Gate-Source Voltage
V
GSS
±20 V
Continuous Drain Current (Note 7) V
GS
= 10V
Steady
State
A
= +25°C
= +70°C
I
D
500
mA
t<10s
= +25°C
= +70°C
I
D
620
mA
Pulsed Drain Current (Note 7)
DM
1000 mA
Maximum Ratings P-CHANNEL – Q2
Characteristic Symbol
Value
Units
Drain-Source Voltage
DSS
-60 V
Gate-Source Voltage
GSS
±20 V
GS
= -10V
Steady
State
= +25°C
= +70°C
-360
t<10s
= +25°C
= +70°C
-410
Pulsed Drain Current (Note 7)
DM
-650 mA
Thermal Characteristics
Total Power Dissipation (Note 6)
= +25°C
P
0.45
W
= +70°C
0.28
Thermal Resistance, Junction to Ambient (Note 6)
Steady state
R
JA
281
°C/W
t<10s 210
Total Power Dissipation (Note 7)
= +25°C
P
1
W
= +70°C
0.62
Thermal Resistance, Junction to Ambient (Note 7)
Steady state
R
JA
129
°C/W
t<10s 97
Operating and Storage Temperature Range
J,
STG
-55 to +150
°C
Notes:
6. Device mounted on FR-4 substrate PC board, 2oz copper, with minimum recommended pad layout.
7. Device mounted on FR-4 substrate PC board, 2oz copper, with 1inch square copper plate.