Diodes DMN2501UFB4 User Manual
Page 3
DMN2501UFB4
Document number: DS35824 Rev. 3 - 2
3 of 6
August 2012
© Diodes Incorporated
DMN2501UFB4
ADVAN
CE I
N
F
O
RM
ATI
O
N
0
V
, DRAIN-SOURCE VOLTAGE (V)
Fig. 1 Typical Output Characteristic
DS
I,
D
R
AI
C
U
R
EN
T
(A
D
V
= 1.2V
GS
= 1.5V
GS
= 2.0V
= 2.5V
= 4.5V
= 8.0V
0
, GATE-SOURCE VOLTAGE (V)
Fig. 2 Typical Transfer Characteristics
I,
AI
C
U
E
T
(A
= 5.0V
DS
T = 150°C
T = 125°C
T = 85°C
T = 25°C
T = -55°C
0.05
I , DRAIN-SOURCE CURRENT (A)
Fig. 3 Typical On-Resistance vs.
Drain Current and Gate Voltage
S
CE
E
S
IS
NCE (
Ω
= 4.5V
= 8.0V
= 2.5V
= 1.8V
0.1
, GATE-SOURCE VOLTAGE (V)
Fig. 4 Typical Drain-Source On-Resistance
vs. Gate-Source Voltage
ES
IS
AN
Ω
I = 600mA
I = 500mA
I = 350mA
0.05
I , DRAIN CURRENT (A)
Fig. 5 Typical On-Resistance vs.
Drain Current and Temperature
CE
IST
NCE (
T = -55°C
T = 25°C
T = 85°C
T = 125°C
T = 150°C
= 4.5V
0.6
ON-
RES
IST
NORM
L
IZ
1.6
T , JUNCTION TEMPERATURE ( C)
Fig. 6 On-Resistance Variation with Temperature
J
°
=
I = 1A
8.0
=
I = 1.0A