Connection data, 4electrical installation – Lenze E94AZHN0025 User Manual
Page 40
Advertising
Electrical installation
Connection data
EDK94AZHN25 DE/EN/FR/ES/IT 2.2
40
l
H1_E_INST−−−−(DUMMYSEITEVOR)−−−
Connection data
Motor holding brake connection
Terminal X107
Labelling
Description
Connection of the motor holding brake:
BD1
BD2
+ (Lenze: WH)
− (Lenze: BN)
E94AZHN0025: 205 V DC, max. 0.75 A
Ensure correct polarity!
L1
L2/N
Supply voltage of the motor holding brake
SSP94A6107
Terminal data
Conductor cross−section
Tightening torque
[mm
2
]
[AWG]
[Nm]
[lb−in]
Flexible
Spring terminal
With wire end
ferrule
Stripping length or contact length: 8 mm
Advertising
See also other documents in the category Lenze Hardware:
- ESMD smd tmd remote keypad (4 pages)
- EPM Programmer EEPM1RA (114 pages)
- ESMDC (36 pages)
- SMD Frequency Inverter 0.37kW-22kW (116 pages)
- SMD Frequency Inverter: Basic I/O with CANopen 0.25kW-4.0kW (36 pages)